Inspiracja jest dookoła nas.
Rozmowy z ciekawymi ludźmi

Laureat wielu konkursów, jego prace znalazły się w wielu miejscach naszego kraju, jak i świata. Skromny i bardzo zdolny. Oczywiście mowa tu o Panu Danielu Strzelczyku, nauczycielu plastyki w naszym gimnazjum. Udało nam się przeprowadzić z nim wywiad.

Oto on.

1. Jak zaczęła się Pana przygoda z rysunkiem?
Najwcześniejsze próby rysunku zacząłem chyba jak każdy - w przedszkolu. Sam nie wiem dlaczego, ale najbardziej upodobałem sobie trawę. Namiętnie na każdej ścianie rysowałem pionowe kreski. Następnie w szkole podstawowej na karteczkach, marginesach w zeszytach. Potem miałem iść do liceum plastycznego ale jakoś na przekór sobie nie poszedłem. Choć i tak wylądowałem w Akademii Sztuk Pięknych.

2. Pierwszy wygrany konkurs?
Szkolnych konkursów nie pamiętam, ale taki dorosły to mazurski konkurs rysunku "Jaka będę".

3. Czy wiązał Pan swoją przyszłość ze sztuką?
Życie ze sztuką... Nie, nie wiązałem poza tym uważam, że całe nasze życie jest przypadkiem.

4. Co skłoniło Pana do pracy w szkole?
No właśnie przypadek. Dowiedziałem się, że jest wolne miejsce, stwierdziłem - "Czemu by nie spróbować?". Dostałem tę pracę i tak zostałem do dziś.

5. Jakie są Pana największe autorytety, wzory?
Nie mam jakiegoś wielkiego autorytetu. Po prostu prace niektórych podobają mi się bardziej niż innych np. Jerzego Dudy- Gracza, Francisco Goi, Rene Magritte'a.

6. Gdzie szuka Pan inspiracji?
Wszędzie: w ludziach, zwierzętach, roślinach czyli w codziennym życiu. Inspiracja jest dookoła nas. Każde zdarzenie jest inspirujące.

7. Jak ocenia Pan talent plastyczny uczniów naszej szkoły. Czy pamięta Pan jakąś interesującą, w sensie plastycznym, osobę?
W gimnazjum talent jest przekroju społeczeństwa, zawsze znajduje się osoba lepsza od innych tak jak w każdym innym miejscu. Właściwe dużo było zdolnych osób, jednak przez tyle lat nazwisk zapomniałem. Na pewno Ewelina Kołakowska oraz Karolina Głogowska.

8. Czy malarstwa można się nauczyć, czy trzeba mieć do tego specjalny talent?
Oczywiście talent jest potrzebny, ale przede wszystkim chęci. Trzeba lubić to co się robi.

9. Czym zajmuje się Pan po za nauką w szkole?
Prowadzę koło plastyczne oraz warsztaty z grafiki w Domu Kultury w Wolinie. Poza tym ilustracją, rysunkiem prasowym, grafiką warsztatową. Hobbistycznie malarstwem. Zdarza się również malarstwo ścienne. Oczywiście też rysuje na tablicy.

10. Gdzie można zobaczyć Pańskie prace?
Prace są w wielu miejscach.
W kraju: Szczecin, Police, Wolin, Świnoujście, Międzyzdroje, Gubin, Nysa, Olsztyn, Legnica, Warszawa , Niemodlin , Gryfino , Mielno, Szczytno, Łódź, Jedwabno, Kożuchów, Włocławek;

Za granicą: Niemcy, Turcja, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Belgia, Szwecja, Korea, Chiny, Macedonia, Bośnia i Hercegowina.

Dziękujemy.

Marlena i Aniela:)