Matka chrzestna "Heweliusza" mieszka w Wolinie
Marcelina Woroniak -

– matką chrzestną satelity Heweliusz

Niezwykle miłe wydarzenie miało miejsce podczas apelu, podsumowującego pierwszy semestr nauki roku szkolnego 2011/2012, w Publicznym Gimnazjum w Wolinie. Dyrektor Placówki, pani Joanna Wojtczak, uroczyście odczytała depeszę, jaka nadeszła do szkoły z Centrum Badań Kosmicznych Pomorskiej Akademii Nauk. Uczennica klasy Ib – Marcelina Woroniak zdobyła główną nagrodę w konkursie „BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy” w kategorii junior (młodzieży szkół gimnazjalnych) i tym samym została wybrana na matkę chrzestną satelity Heweliusz. Organizatorem konkursu było Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie właśnie budowany jest satelita.

Komisja konkursowa, oceniająca zgłoszone prace, brała pod uwagę poprawność merytoryczną odpowiedzi w części testowej oraz twórczy charakter testu literackiego, przemyślaną jego kompozycję, a także poprawność stylistyczną i językową. W pracy literackiej Marceliny zwrócono szczególnie uwagę na ciekawe nawiązania do tematu pierwszego satelity naukowego BRITE-PL.

Laureatka otrzymała gratulacje, a jednocześnie podziękowania za trud i wysiłek, jaki włożyła w zdobycie wiedzy o satelitach oraz za czas poświęcony na przygotowanie się do udziału w konkursie. Szczególne gratulacje przekazano również Nauczycielom i Rodzicom Marceliny.

Obecny na apelu burmistrz Wolina – Eugeniusz Jasiewicz, wyraził zachwyt, iż mógł być świadkiem tak szczególnego wyróżnienia, jakie spotkało jedną z mieszkanek młodego pokolenia Wolina.

List gratulacyjny, który został odczytany na uroczystości, został także przesłany przez PAN do wiadomości Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uroczystość nadania imienia Heweliusz pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu BRITE-Pl, będzie miała miejsce w Warszawie w kwietniu br., na którą Marcelina została zaproszona wraz z rodzicami.

/ar

Administrator dnia styczeń 13 2012 19:15:08 · Drukuj