"Nauką zajmuję się zaraz po szkole, aby później mieć wolny czas."
Szkolne talenty

Wydaje mi się, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że osoba z którą przeprowadziłam rozmowę jest obecnie jednym z najbardziej zdolnych i najlepszych uczniów naszej szkoły. Michał Małas, bo o nim mowa, jest finalistą dwóch tegorocznych konkursów przedmiotowych i ma szanse na tytuł laureata. Nie jest to jednak jedyne jego osiągnięcie. Rozmowa z nim nie była łatwa, ponieważ długo trwało, zanim dał się na nią namówić, a jedno z zasadniczych pytań pozostawił bez odpowiedzi. Mniemam, że to z wrodzonej skromności.

Ile czasu poświęcasz nauce?
Szczerze mówiąc nie liczę. Wszystko zależy od ilości lekcji w danym dniu. Najczęściej nauką zajmuję się zaraz po szkole, aby później mieć wolny czas.

W jakich konkursach brałeś udział? Jak dużo czasu zajęły ci przygotowania?
Brałem udział głównie w konkursach humanistycznych ( historia, WOS). Spróbowałem także w konkursie z chemii. Nie umiem określić.

Która olimpiada była dla ciebie trudniejsza?
Myślę, że zarówno konkurs z chemii, jak i z historii były na porównywalnym poziomie. Wymagały one dużej wiedzy z obu przedmiotów, która znacznie wykraczała poza tą zdobytą w szkole.

To przedmioty bardzo odległe od siebie, humanistyczny i ścisły, który jest ci bliższy?
Myślę, że przedmioty humanistyczne są moją mocniejszą stroną. Ich nauka sprawia mi większą łatwość. Wyróżnia się wśród nich historia, którą interesuję się od dawna. Jednak nauki ścisłe także uważam za interesujące.

Michał odbiera gratulacje za bardzo dobre wyniki
w konkursach humanistycznych w roku szk. 2009/2010

Jakie są twoje największe sukcesy?
Do moich największych osiągnięć należy między innymi udział w konkursie historycznym w ubiegłym roku. Wtedy to na etapie wojewódzkim zabrakło mi tylko 4 punktów, aby zdobyć tytuł laureata. Stawka była duża- zwolnienie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego i automatycznie 50 punktów wpisanych za wynik. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się osiągnąć sukces zarówno z chemii jak i historii.

Liczysz na miejsce w czołówce?
Wojewódzki etap konkursu z chemii oraz historii jest bardzo trudny do przejścia. By osiągnąć w nim sukces trzeba wiele przygotowań. Jednak wizja wygranej sprawia, że niewątpliwie jest o co walczyć. Mam nadzieję, że tym razem się uda. Zobaczymy.

Czym poza nauką się interesujesz?
Od niedawna moim hobby jest zbieranie monet. Na razie mam ich niewiele. Posiadam 20 monet z 8 krajów. Jednak staram się, by moja kolekcja cały czas się powiększała.

Wybrałeś już szkołę? Niewątpliwie nie będziesz miał problemów z dostaniem się do najlepszego liceum. Szczególnie jeśli uda ci się dostać do czołówki w województwie, czego ci życzę.
Coraz więcej osób mnie o to pyta. Na razie nie wybrałem szkoły, do której pójdę po gimnazjum. Wkrótce zacznę przeglądać oferty szkół w internecie.

Dziękuję za rozmowę.
Aniela Zubek